Konya Genel Anestezi Altında Diş, Konya Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi, Konya Genel Anestezi Altında Diş Doktoru, Konya Genel Anestezi Altında Diş Randevu, Konya Genel Anestezi Altında Diş Hekimi, Konya Genel Anestezi Altında Diş Muayene, Konya Genel Anestezi Altında Diş Çekimi, Konya Genel Anestezi Altında implant, Konya Sedasyonla Diş, Konya Sedasyon İle Diş, Konya Sedasyon İle Diş Tedavisi

Konya Özel Gereksinimli Çocuklarda Diş Tedavisi, Konya Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi, Konya Genel Anestezi Altında Diş Doktoru

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) bebeklik döneminden başlayarak, çocuklarda ve gençlerde süt ve daimi dişlerin sağlıklı olarak korunmasını sağlayan, ortaya çıkabilecek çeşitli problemleri önleyen, diş hastalıklarının ve anomalilerin teşhis ve tedavisini kapsayan uzmanlık dalıdır.

Pedodonti merkezinde; koruyucu diş hekimliği uygulamaları, süt dişleri ve daimi dişlerde bulunan diş çürüklerinin restoratif ve endodontik tedavileri, çocuklarda ağız-diş bölgesinde meydana gelen travmalara ilk müdahale, ağız hastalıklarının teşhis ve tedavisi, gelişimsel anomalili dişlerde restoratif ve protetik tedaviler, maloklüzyonun erken dönem tedavileri (koruyucu ortodonti) yapılmaktadır. Bununla birlikte özel gereksinimli çocukların ve diş tedavileri sırasında yeterli uyumu gösteremeyen çocukların genel anestezi veya sedasyon altında gerekli diş tedavilerinin yapılması çocuk diş hekimliğinin uyguladığı tedavi yöntemlerinden birisidir.

Pedodontinin ilgilendiği konular nelerdir?

Bebek, çocuk ve gençlerin ağız-diş sağlığının korunması ve tedavisi
Ağız hijyen eğitimi
Diş fırçalama eğitimi
Ebeveynlerin bilgilendirilmesi
Diş sağlığı için beslenme konusunda bilgilendirme
Süt ve kalıcı dişlerdeki çürüklerin tedavisi
Süt ve kalıcı dişlerin kanal tedavisi
Diş çekimi
Diş çekimi sonrası yer tutucu uygulamaları
Aşırı madde kaybı olan dişlerde paslanmaz çelik kuron uygulamaları
Fissür örtücü uygulamaları
Flor uygulamaları
Diş taşı temizliği
Koruyucu ortodontik tedavi
Travma (kaza yaralanmaları) sonucu diş kırıklarının tedavi edilmesi
Spor yaparken diş koruyucu uygulamaları
Diş gıcırdatma ve diş sıkma sonucu gece plağı uygulaması

Engelli çocukların diş tedavisiÇocuklarda ilk diş muayenesi ne zaman yapılmalıdır?

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation-WHO) ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ilk diş hekimi muayenesinin ilk diş çıktıktan sonra yapılmasını (genellikle 6 ay – 1 yaş arasında) önermektedir.

İlk diş muayenesinde neler yapılır?

Çocuğunuzun dişleri ile ilgili problemler çok erken yaşlarda başlayabilmektedir. Bu dönemde bebeğin beslenmesi, diş bakımı ve emme alışkanlığı hakkında bilgi edinerek ortaya çıkacak problemleri başlamadan önlemek mümkün olmaktadır.

Çocuğumu ilk diş muayenesine nasıl hazırlamalıyım?

Çocuğunuzu diş hekimine götürmeden önce yapılacak işlem hakkında bilgi edinmek, bu bilgiyi çocuğa önceden doğru bir şekilde iletmek çocuğun tedaviyi yaptırmasında çok etkili bir yöntemdir. Genelde çocuklar, doktorlardan ve diş hekimlerinden korkarlar. Bunun en büyük nedenleri; ailelerin çocuklarını yaramazlık yaptıklarında ‘eğer uslu durmazsan seni doktora götürürüm, iğne yaptırırım’ tarzında söyledikleri şeylerdir. Ya da çocuğun doktorla ilgili daha önceden geçirmiş olduğu kötü tecrübelerdir. Bu durumda da çocukların doktordan ya da diş hekiminden korkmaları çok normaldir. Bu gibi durumlarda ailelere büyük görevler düşmektedir.

Ailelerin ilk diş muayenesinden önce;

Çocuklarını motive etmesi
Onlara yapılacak işlemler hakkında çok fazla detaya inmeden bilgiler vermesi
‘İğne’ ve ‘diş çekimi’ kelimelerini kullanmamaları, yerine ‘ilaç sıkma’ ve ‘diş toplama’ gibi kabul edilebilir terimler kullanmaları
Acil bir durum yoksa, ilk diş muayenesinde sadece muayene olunacağını söylemeleri
Muayeneye geldiklerinde de söz verdikleri gibi sadece diş muayenesi yaptırmaları
Çocukların dişlerinde çürükler oluşmadan önce diş muayenesine getirmeleri
Koruyucu önlemleri almaları
Çürükler çok fazla ilerlemeden dolgularını yaptırmaları oldukça önemlidir.