Konya Genel Anestezi Altında Diş, Konya Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi, Konya Genel Anestezi Altında Diş Doktoru, Konya Genel Anestezi Altında Diş Randevu, Konya Genel Anestezi Altında Diş Hekimi, Konya Genel Anestezi Altında Diş Muayene, Konya Genel Anestezi Altında Diş Çekimi, Konya Genel Anestezi Altında implant, Konya Sedasyonla Diş, Konya Sedasyon İle Diş, Konya Sedasyon İle Diş Tedavisi

Çocuk diş hekimliği, diş hekimliğinin önemli bir dalı olarak hizmet vermekte ve son yıllarda giderek daha da önem kazanmaktadır. Çocuk diş polikliniği ile genel diş hekimliği uygulamaları, çocuk ve yetişkin hastaların ağız- diş yapısı ve ruhsal özelliklerindeki farklılıklar nedeniyle birbirinden önemli ölçüde ayrılır. Sağlıklı çocukların yanı sıra zihinsel ve fiziksel engelli çocuklara da hizmet sunulması nedeniyle çocuk diş hekimlerinin hastalara yaklaşımı ayrı bir önem taşır.

Engelli hastalarda kaybedilen her diş sağlıklı bireylere göre daha büyük problemlere neden olabilmektedir. Özellikle zihinsel engeli bulunan hastaların çoğunluğu protez kullanımı konusunda uyumsuzdurlar. Bu bireylerin eksik dişlerle yaşamlarını sürdürmeleri de oldukça zor bir hale gelebilir. Bu sebeple engelli bireylerde diş bakımı ve koruyucu önlemler daha büyük öneme sahiptir. Bu kişilerin düzenli diş hekimi kontrollerine götürülmesi ve çürükten koruyucu uygulamalar yaptırması şarttır.

Dişlerdeki çürükler çocukların sadece ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilemez. Aynı zamanda beden ve ruhsal sağlığına da etki eder. Bu nedenle çürük dişlerin en kısa zamanda tedavi edilerek çocuğun sağlığını negatif olarak etkilemesi engellenmelidir. Fakat ne yazık ki çocukta korku olması, zihinsel engel bulunması ya da çocukla iletişim kurulamaması gibi bazı durumlarda, tedavilerin bölgesel uyuşturma ile dişçi koltuğunda yapılması mümkün olmamaktadır. Böyle durumlarda tüm diş tedavileri tek seferde sedasyon ya da genel anestezi altında yapılabilir.

Diş hekimi ziyaretlerine giden çocuk hasta popülasyonu genel olarak endişeli çocuklardan oluşur. Bunlar önceki diş tedavilerinde ya da başka doktor ziyaretlerinde sıklıkla olumsuz deneyimler yaşayan ya da yaşlarının küçük olması nedeniyle kooperasyon problemi olan çocuklardır.

Bu sebeple ebeveynler ilk muayeneler için çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda tecrübeli hekimlere gitmeyi tercih etmeye başlamışlardır. Böylece çocuklarının diş muayenesi ve tedavisine karşı olumlu, tarafsız bir tutum geliştirmelerini hedeflemektedirler.

Çocukların diş hekimi ve tedavisi ile ilgili olumlu bir deneyim yaşaması için sedasyon ya da genel anestezi altında diş tedavileri yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir